Пазарот на лаптоп е веќе загрозена од iPad?

Според аналитичар во УБС, таблетата ќе влијае на продажбата на Apple преносни компјутери, влез на ниво.

Незадоволен да се cannibalized продажба на netbooks, iPad сега ќе му наштети на целата индустрија на лаптоп. На блогот на Wall Street Journal AllThings Дигитални цитати од Мејнард Хм, аналитичар во УБС.
ipad vs laptops Според него, "продажбата на традиционалните преносни компјутери се чувствуваат под притисок на iPad туркање производители да започне натпреваруваат таблети. За Хм, тоа е на продажба во сегментот на влез на ниво што ќе бидат најмногу погодени, бидејќи стапки на iPad се натпреваруваат со главните награди на лап-топ компјутери.

Аналитичарот, сепак, калено неговите забелешки со наведување дека не мислам дека Apple таблета едноставно cannibalizes продажбата на персонални компјутери, бидејќи во него нема некои технички атрибути уште (USB, веб камера ...). "Сепак, корисниците кои купување на iPad, најверојатно, ќе го одложи замена на постоечки компјутер", заклучува Мејнард Ум.

Тој смета дека се очекува овој притисок да продолжи следната година и тој предвиде дека Apple ќе продаде 28 милиони iPad.

iPad 2: Производство на се подготвува за лансирање, почетокот на 2011 година

ipad 2 Азиски производители на допир и армирано стакло сега ќе провери нивните договори за снабдување со Apple за следната генерација на iPad.

Неколку месеци пред започнувањето на iPad 2, Apple треба да почнат со организирање на производството. И се чини дека ова веќе започна. Според информациите од Digitimes, неколку азиски производители на компоненти во моментов потврдување на нивните договори.

Ова ќе вклучува добавувачи на допир на екранот и стакло засилени од 9,7 инчи, што укажува на тоа дека големината на екранот на таблета треба да остане непроменета. Cando, Chimei Innolux, TPK, допир Решенија и Wintek се дел од Индустрискиот цитирани од страна на Digitimes.

Според тајванската извор на оваа информација, Apple планира да лансира на iPad 2 во текот на првиот квартал од 2011 година времето што ќе одговара со навиките на Apple од iPad беше објавен на 27 јануари.

Единствената сигурност на овој нов iPad е тоа што треба да се приклучи пред камера, со цел да се поддржи имплементацијата FaceTime.

Кои iPad да се избере?

Сега е време да се одлучи, ако имаш идеја за цени, може да се уште имаат две прашања: што капацитет за да изберете од, и она поврзување (WiFi или 3G).

Избор iPad капацитет

На iPad е достапна во 16, 32 или 64 GB, со цени значително различни. На прв поглед, на 32 GB iPad е добар компромис, затоа што не можат да имаат време да ги заврши пред втората генерација на iPad.

Освен ако вашата музика библиотека вклучува десетици илјадници песни, или можеби ќе сакате да ги чувате видеа, способноста да сонуваат поголем капацитет е бескорисна.

За оние кои ќе ги користат своите iPad за употреба само на web и пошта, 16GB верзија е само парична казна.

iPad capacity and connectivity

iPad 3G или WiFi?

За да одговориме на ова прашање, разликата во цената помеѓу модели се околу 120 $ повисоки за iPad 3G, мора да се запрашате што користат ќе се направи на iPad:

- Најверојатно, поради димензиите на gadget, ќе го користат само дома: седи на каучот, гледање телевизија и сурфање со таблета. - Не заборавајте дека ако веќе имате iPhone 3G, тоа е уште полесно да се носат во џеб. Но, ако имате 3G вашиот PC или Mac, прашањето може да се појават ... со споредување на пакети понудени од страна на вашиот 3G оператор за вашиот iPad и вашиот PC или Mac.

Ако имате намера да користите вашиот iPad надвор, останува прашањето за бесплатен Wi-Fi мрежи се достапни ... вклучувајќи ги и повеќето области во моментов опфатени со 3G.

Останува дали батеријата (најавена за 10 часа на употреба) ќе ги одржи своите ветувања (доста интересни за лаптоп), и, се разбира, знаеме конечни понуди понудени од страна на различни оператори.

Едно е сигурно, на iPad ќе биде уште потешко да се оправда како "бизнис трошоци" за разлика од iPhone, бидејќи тоа повеќе личи на забава алатка, отколку како работна уред. Освен ако не е, всушност, специфични професионални апликации ќе се појават во наредните месеци за iPad ... што е многу веројатно.

ipadmasterblog.com е за продажба на Flippa!
Преведувач
Корисниците Онлајн
Корисници:
Облак од тагови

ВП Cumulus Флеш таг облак од Рој Tanck и Лука Мортон бара Flash Player 9 или подобро.

Реклами од ClickBank